Chaga – magická houba a ochránce lidského zdraví

Medicinální houba zvaná Chaga, neboli Rezavec šikmý, k nám přišel z ruské Sibiře a ze severních oblastí Číny. Obyvatelé Sibiře z ní vaří odedávna odvary k léčbě nádorů a nazývají ji „Dar od boha“. Chaga je rozšířená na severní polokouli. Velmi dobře je známá v Rusku, kde je od nepaměti součástí tradiční ruské medicíny. Stejně tak je ale známá i v tradiční medicíně čínské. Chagu však znali a používali také severoameričtí indiáni. V novodobých dějinách byla Chaga studována od roku 1864 J. G. N Dragendorffem v St. Petěrburgu. Výrazného pokroku ve zkoumání hub se dosáhlo ve 20. století, odhalilo se její složení a začaly se vědecky zkoumat její účinky. A to je dobře, protože jich je překvapivě mnoho.

Chaga patří mezi dřevokazné houby, parazituje hlavně na listnatých stromech, nejčastěji ji najdeme na břízách, z nichž získává také důležitou složku betulin, který má širokospektré léčebné účinky.

Houba je známá již z dob před cca 4000 lety, využívali ji Mezopotámci, Egypťané a Číňané. V Rusku a na Sibiři pak byla využívána nejen k léčení, ale také k šamanským rituálům, a to hlavně Khanty (Oystaky), kteří jí také dali jméno. Chagu si dopřával i car Vladimir Monomach či Rasputin. Zmiňuje ji také Solženicin ve své knize Rakovina. Chaga nebyla neznámá ani původním obyvatelům Japonska, tzv. lidem Ainu. Vařili si z ní čaj, který pili při trávicích obtížích, bolestech žaludku atd. A i oni využívali prášek ze sušené houby k náboženským obřadům.

Složení Chagy

Účinky houby se vždy odvíjejí od jejího složení. Proto se prováděly a provádějí analýzy, které identifikují jednotlivé složky této unikátní houby.

·        Polysacharidy. Jednou z nejdůležitějších složek Chagy jsou polysacharidy, které mají mnoho účinků. Mohou snižovat oxidační stres, stimulovat imunitní systému, regulovat glykémii, působí protirakovinně atd. Ty nerozpustné v podobě „hrubé“ vlákniny působí jako probiotikum, tj. potrava pro mikroflóru, kterou udržují zdravou, navíc také podporují střevní peristaltiku.

·        Mykosteroly. Pro houby jsou typické tzv. mykosteroly, které vykazují protinádorové účinky a dokážou bojovat s mnoha typy virů.

·        Terpenové sloučeniny. Terpenové sloučeniny mají výrazný protirakovinný a protiinfekční potenciál.

·        Betulin a kyselina betulinová. Obě sloučeniny mají protiinfekční, hlavně protivirové, protinádorové a lipémii snižující účinky.

·        Melanin. Chaga je také bohatá na melanin, což je barvivo vznikající z aminokyseliny tyrozinu. Nachází se i v našem těle, dodává barvu vlasům, očím, pokožce… Melanin je silným antioxidantem, ochranou proti působení slunečních paprsků, snižuje jeho genotoxicitu, je genoprotektivní a protirakovinný.

·        Fenoly a fenolové sloučeniny. Díky extrakčním postupům se z Chagy podařilo izolovat také fenolové sloučeniny. Tyto disponují protirakovinnými, protiinfekčními i antioxidačními účinky.

·        Aminokyseliny a bílkoviny. Při vyjmenovávání složek Chagy není možné opomenout ani aminokyseliny a bílkoviny. V Chaze jsou i ty aminokyseliny, které si organismus neumí sám vyrobit.

·        Tuky a mastné kyseliny. V rostlinné říše je poměrně chudá na tuky, tedy krom semen. Proto může být překvapující, že v houbě je možné najít mastné kyseliny, a to hlavně ty nenasycené, tedy zdraví prospěšné, např. kyselina linolová, olejová apod.. Chaga navíc neobsahuje žádný cholesterol.

·        Vitamíny, minerální a stopové prvky. Chagu je možné využít i jako zdroj minerálních a stopových prvků a vitamínů. Obsahuje např. sodík, hořčík, vápník, měď, železo, zinek, mangan, germanium…, z vitamínu jsou to hlavně vitamíny skupiny B a D, obsahuje také β-karoten.

Chaga v souladu s imunitním systémem

Mnohé složky Chagy dokážou ovlivnit funkce a reaktivitu imunitního systému. Správně fungující imunitní systém zajistí ochranu proti infekcím i rakovinným buňkám a zároveň neútočí na antigeny vlastního těla a alergeny. Chaga napomáhá dostat imunitní systém do rovnováhy, posiluje jeho obranné reakce a zmírňuje jeho zvýšenou aktivitu v případě autoimunitních a alergických zánětů. 

Chaga jako nepřítel rakovinných buněk

Zatímco si Chaga velmi dobře rozumí s buňkami imunitního systému, jiné je to v případě rakovinných buněk. Je možné říci, že s nimi je doslova na kordy. Existuje mnoho výzkumů, které ověřují protirakovinné účinky Chagy, je již potvrzeno, že si poradí s melanomem, rakovinou vaječníků, plic, mozku, střev, jater i leukémiemi. Nejčastěji se její účinky testují na buněčných kulturách z určitého typu rakovinných buněk, k nimž je přidána. Při těchto pokusech se nejlépe sleduje, jak rakovinné buňky na přítomnost Chagy reagují. Dochází k zablokování dělení buněk, je zastaven buněčný cyklus, snižuje se výrazně jejich životaschopnost, a co víc, je u nich navozena apoptóza, tj. buněčná smrt.

Chaga jako antioxidant

Vlivem vystavení stresu, znečištění, během chronických infekcí atd. vzrůstá tvorba volných radikálů. Jedná se o vysoce reaktivní sloučeniny, které reagují např. s lipidy buněčných membrán i DNA, jsou tedy rakovinotvorné a mutagenní, urychlují i degenerativní procesy, včetně degenerace mozku. V těle jsou sloučeniny a enzymy, které volné radikály neutralizují, tvorba ovšem často převyšuje jejich kapacitu. Je tedy nutné je tělu dodávat zvenku, silnými antioxidanty jsou třeba vitamín C a E, ale také komponenty Chagy, hlavně fenolové sloučeniny, triterpeny, polysacharidy atd. Chaga je také zdrojem superoxiddismutázy, enzymu, který si s volnými radikály poradí.

Chaga se nezalekne ani infekcí

Není snad nikdo, kdo by ve svém životě neprodělal nějaké infekční onemocnění. Mnohé infekce jsou navíc velmi nebezpečné a mohou rychle končit smrtí. Na mnohé z nich totiž neexistuje žádná léčba, a ubývá i léčebných možností v případě bakteriálních nemocí, jelikož se zvyšuje rezistence bakterií k antibiotikům. Vyvíjejí se tedy nová antibiotika a zároveň se hledají látky, které by dokázaly bakterie zabíjet, či alespoň zamezit jejich množení.

Chaga posiluje imunitní systém, který je tedy odolnější, a pokud už infekce vyhraje, je to pouze dočasné a následně je rychle zlikvidována. Navíc však houba díky svému složení přímo působí na infekční patogeny.

Dokáže zatočit s mnoha druhy virů. Jsou mezi nimi i herpetické viry, které jsou typické tím, že přežívají skrytě v těle a mohou se reaktivovat. Je jimi promořeno až 98 % populace. Většinou se projevují nepříjemnými opary, ale někdy mohou způsobit i herpetickou meningoencefalitidu.

Mezi další viry, které Chaga dokáže zničit, jsou i viry hepatitidy B a C. Ty jsou původci chronického zánětu jater, který často končí jaterní fibrózou, cirhózou, někdy i rakovinou jater. Chagy se obává i HIV, omezuje totiž jeho vstup do buňky. Pokud se virus nedostane do buňky, nerozvine se infekce. Chaga je úspěšná i v potírání zvířecích infekcí. Ukázalo se, že působí proti kočičím virům, např. kaliciviru a viru kočičí chřipky. Musíme také zmínit antiparazitární účinky. Chaga působí proti plazmodiím, tj. původcům malárie, a trypanozomám, které způsobují tzv. spavou nemoc.

Není asi možné pochybovat o tom, že je Chaga pro naše zdraví prospěšná, ať už jako „lék“, nebo jako prevence proti mnohým chorobám. Harmonizuje imunitní systém, chrání a regeneruje orgány, zpomaluje stárnutí… Působí tedy na organismus jako na celek, což většina chemických léků neumí, ty často řeší jen jeden problém.Zdroje: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny – milanschirlo.cz, mycomedica.cz, yaomedica.cz, bety.cz, idnes.cz