Coriolus se nezalekne žádné infekce

Coriolus je medicinální houba, která nese český název Outkovka pestrá. Je to houba dřevokazná, která patří mezi choroše a není jedlá. Coriolus roste po celý rok, můžeme jej najít převážně na živých poraněných i odumřelých kmenech či pařezech listnáčů v mírném podnebném pásu Asie, Severní Ameriky a Evropy. A hurá, roste i v českých a moravských lesích.

Coriolus je dobře znám již z dob dávno minulých. V ucelených textech z roku 1368 n. l., tedy z období staré Číny a dynastie Ming, je zaznamenáno, že Coriolus se využíval k posílení zdraví, fyzického i duševní a posílení energie čchi. Coriolus je v tradiční čínské medicíně stále používán jako „léčivka“. Pro „vědecký“ svět byl objeven až v 60. − 70. letech 20. století. Tehdy byl díky jednomu japonskému vědci extrahován z Coriolu polysacharid s označením PKS, u něhož se záhy prokázaly imunostimulační účinky. Další pokusy během roku 1965 pak potvrdily, že PKS má i protinádorové účinky. V Japonsku se kolem roku 1980 dostal i do praxe, kdy je přidáván ke standardní protinádorové léčbě. Stejně je na tom Korea, kdy se Coriolus podává až 70 % pacientů s rakovinou. Od 90. let 20. století bylo a je prováděno velké množství klinických studií, které potvrzují účinnost Coriolu.

Coriolus pracuje pro imunitní systém

Coriolus je díky svému složení velmi dobrým pomocníkem pro udržení optimálního fungování imunitního systému. Je doloženo mnoha studiemi, že umí harmonizovat jeho aktivitu. Posílit ho při boji s infekcemi a rakovinnými buňkami, ale naopak umírnit jeho účinky v případě chronických zánětů, alergických a autoimunitních zánětů aj.

Coriolus ve válce s nádory

Coriolus je nejvíce studován v oboru onkologie, kde je velmi účinným pomocníkem. Současný styl života a stav prostředí je spojen s vyšším výskytem rakovin. I když mnoho pacientů dnes díky rozvinuté moderní medicíně nad rakovinou zvítězí, stále je příliš mnoho těch, kdo nemoci podlehnou. Ale i léčba samotná – především ta chemická - může být velmi náročná a může zanechat trvalé následky. A tak se vědci stále snaží najít nové možnosti, jak pacienty léčit a vyléčit a k tomu pokud možno snížit dopady protinádorové terapie.

Coriolus působí proti rakovině vícero mechanismy. Jednak zvyšuje protinádorovou imunitu. Imunitní systém si tak může s rakovinou sám poradit. Ale co víc, v Coriolu obsažené sloučeniny působí přímo na rakovinné buňky. Dokáží způsobit proces zvaný apoptóza, při kterém dochází zastavení dělení, a tedy množení rakovinných buněk.

Coriolus se nezalekne žádné infekce

Coriolu nejsou schopny odolat ani infekční patogeny. A je jedno, zda jsou to viry, bakterie, kvasinky či plísně. Coriolus je ničí nepřímo, to když posiluje odpověď imunitního systému proti infekcím, ale pak také přímo. Obsahuje totiž komponenty, které působí na patogeny ničivě. Tento fakt je velmi důležitý, neboť zvláště u bakterií jsme svědky toho, jak se stávají stále méně citlivé k antibiotikům.

Coriolus si dokáže poradit nejen s viry. Úspěšně zabíjí také mnohé bakterie, i ty nebezpečné a k antibiotikům rezistentní. Dokonce ve výzkumech prokázal schopnost zastavit růst kolonie listerií. Tou se nejčastěji nakazíme jídlem, a to i tím kupovaným v obchodech. Bakterie a viry ale nejsou jedinými patogeny, na které Coriolus platí. Dokonce je schopný mířit do vlastních řad – má totiž také protikvasinkové účinky a bojuje proti mnoha houbám, které člověku škodí.

Coriolus jako „čistička“

Coriolus je houba velmi bohatá na enzymy. Ty jsou schopné odbourávat různé druhy škodlivin, které člověk svou činností produkuje. Mnohé z nich se dostávají do půdy a podzemních vod a odtud je pak velmi těžké, často i nemožné je odstranit. Coriolus však umí rozložit toxické látky na netoxické a snáze odstranitelné. Pokusy prováděné s cílem odstranit z odpadních vod a kalu farmaceutické firmy škodliviny ukázaly, že Coriolus v součinnosti s jinou medicinální houbou zvanou Šedokorka dokázaly snížit koncentraci všech antibiotik v odpadním bahně.

Coriolus proti skrytému patogenu

Každý člověk má v sobě milióny různých patogenů. Některé škodí více, některé méně. Některé jsou pro člověka dokonce důležité. S tím se musíme smířit. Nelze vybít všechny patogeny kolem nás a ani v nás. Mnohem důležitější je budovat si silný imunitní systém, který dokáže udržet všechny patogeny pod kontrolou. Jelikož ale většinou nežijeme v ideálním prostředí, stravujeme se všelijak, pracujeme víc, než bychom měli, tak si naši imunitu oslabujeme. A pak začnou patogeny vítězit. 

Ale vraťme se k patogenům tzv. skrytým. Představte si, že jste onemocněli chřipkou. Trochu se léčíte, trochu chodíte do práce. Příznaky časem vymizí, imunita zvítězila. Ale část patogenu se uloží do hlubších vrstev našeho organismu. A stačí pak nějaké oslabení či stresová situace a patogen se začne projevovat. Většinou to nejsou příznaky silné, ale velmi obtěžující. A velmi různorodé. Bolesti hlavy, bolesti různě po těle, bolesti v krku, oteklé uzliny, malátnost, pocit zvýšené teploty, neobvyklé pocení atd. Pacienti to často popisují jako stav "něco na mě leze". A skrytým patogenem může být cokoliv, chřipkové viry, chlamydie, borelie, kvasinky... A na ty všechny si Coriolus troufne.

Imunitu však dokáže nejen stimulovat, ale také tlumit, pokud je její odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u autoimunitních onemocnění: štítné žlázy, revmatoidní artritidy, bronchiálním astmatu apod.

Coriolus je jako ostatní vitální houby velmi silným prostředkem pro ovlivnění mnoha funkcí v organismu, k ničení rakovinných buněk i infekčních patogenů. Velkou výhodou pak je i možnost využití Coriolu pro odbourávání škodlivin v životním prostředí. Výzkumy pracující s Coriolem jsou zaměřené hlavně na jeho protirakovinné účinky. Zde je jeho největší síla, a to taková, že přesvědčil i lékaře a Coriolus byl přenesen i do klinických výzkumů a v Japonsku či Jižní Korey také do praxe, tedy zařazen běžné a úspěšné léčby pacientů.