Haf. Mňau. Dík!

Upřímně? Zvířata jsou bezva. Vlastně jsou to nejlepší přátelé. Nebo ještě lépe – jsou často mnohem lepšími přáteli než přátelé. Anebo takhle: zvířata jsou v mnoha ohledech mnohem lepší než my sami. Ale kromě jejich lásky a přátelství dostáváme ještě mnohem víc a často o tom ani nevíme. Ať už to berete z hlediska těla či duše, zvířata jsou našimi skvělými doktory a terapeuty.

Vědci to zatím neumí dost dobře vysvětlit, ale důkazy, že domácí zvíře umí svým lidským přátelům vylepšit imunitu, skutečně a objektivně existují. Jeden vědecký pokus například prokázal, že už po osmnácti minutách mazlení se psem se dospělým lidem ve slinách zvýší podíl imunoglobulinu A: protilátky, která nás chrání proti respiračním i jiným onemocněním.

Kočičí milovníci zase podle některých vědeckých teorií můžou získat prospěch z jejich předení. Vibrace mají hojivé účinky a zvyšují imunitu nejen kočce, ale pravděpodobně i těm, kdo jsou v dosahu. Psi, kočky, králíci a třeba i rybičky navíc prokazatelně snižují stres a zlepšují náladu – to se podle lékařů zase propíše do dobré obranyschopnosti organismu a tedy do celkového zdraví. Ale pěkně popořadě. Začněme pěkně od dětí.

----------------

Mnoho lidí si myslí, že zvířata v domácnosti a malé děti k sobě nepatří. Opak je však pravdou. Zvířata ve společné domácnosti nejenže nezvyšují riziko alergií, jejich výskyt mohou dokonce snížit. Domácí mazlíček v podobě psa nebo kočky je zároveň i přítelem dětské imunity.

Vědci během studie trvající 18 let zjistili, že pokud jsou děti v kontaktu se psem nebo kočkou, tento fakt má jen malý vliv na pozdější výskyt alergií. Pokud byl čtyřnohý chlupatý společník součástí domácnosti s miminkem do jednoho roku, u některých dětí se snížilo riziko alergických reakcí na jiné alergeny. Výzkum probíhal v USA a sledoval 565 dětí v domácnostech se psem nebo kočkou. Epidemioložka Ganesa Wegienka do něj zapojila ženy, které otěhotněly v letech 1987 a 1989.

Jiný výzkum, který probíhal ve Finsku, zjistil, že dětičky, které vyrůstají v prostředí se zvířátkem, méně onemocní na respirační onemocnění a netrpí tolik lehkými infekcemi. Nejlepších výsledků dosáhly domácnosti s pejskem. Zvířátko v domácnosti zkrátka pomáhá dětskému imunitnímu systému rychleji dozrát.

-----------------------

Další výzkumy ukazují, že u dětí, které doma nemají žádné domácí mazlíčky, je pravděpodobnost astmatu, ekzémů a senné rýmy 49 procent. Ale když děti žily v prostředí, kde bylo doma alespoň jedno zvíře, klesla na 43 procent. Ještě výrazně větší pokles pak vědci zaznamenali u rodin, kde měli tři a více zvířat – tam byla pravděpodobnost, že dítě bude trpět jedním z výše jmenovaných problémů, jen 23 procent. Jiná část výzkumu zase ukázala, že děti bez zvířecích mazlíčků trpěly alergiemi ve 48 procentech případů, v 35 procentech u jednoho zvířete a jen v 21 procentech u rodin s více zvířaty.

Podle vědců mají oba soubory společně značnou vypovídací hodnotu: ukazují, že vlastnictví domácího zvířete má značný dopad na nižší pravděpodobnost vývoje alergií později v životě.

-------------

Majitelé domácích zvířat také prokazatelně čelí menšímu riziku onemocnění infarktem nebo mrtvicí, a obecně mají nižší krevní tlak. Podle vědců by za tím mohlo stát to, že se více hýbou, nebo že jsou zkrátka odolnější proti stresu. Podle nedávné studie Washingtonské univerzity se studentům po deseti minutách strávených se zvířetem významně snížila produkce stresového hormonu kortizolu. Představte si, jaký vliv bude mít celodenní přítomnost domácího mazlíčka (kterému právě rostou druhé zuby a kouše do všeho, co se nehýbe!).

---------------

I když nám zvířata neodpovídají, prospívá lidskému zdraví, pokud s nimi sdílíme své pocity a nálady. Taková komunikace má pozitivní vliv na duševní zdraví, pomáhá předcházet civilizačním chorobám, a navíc je znakem rozvinuté sociální inteligence.

Pokud to vezmeme od úplného základu, tedy vztahu člověk-zvíře, pak bylo opakovaně prokázáno, že vlastnictví domácího zvířete zvyšuje schopnost lidské interakce s okolím. Rovněž pomáhá bojovat proti zdravotním problémům spojeným se stresem, který vyplývá nejenom z hektického životního tempa současnosti, ale také z osamělosti. Jde například o vysoký krevní tlak či psychické obtíže. Někteří vědci přitom tvrdí, že osamělost je lidskému zdraví stejně nebezpečná jako kouření patnácti cigaret denně.

--------------

Je prokázáno, že majitelé psů mají nižší krevní tlak nebo hladinu cholesterolu. Studie rovněž ukazují, že lidé, vlastnící psa, kteří prodělali srdeční infarkt, žijí déle. Navíc nás pes díky potřebě venčení nutí alespoň k nějakému pravidelnému pohybu.

Naprosto neoddiskutovatelnou skutečností je pozitivní vliv psa na naši psychiku. Je skvělým společníkem a lékem proti stresu. A to už vůbec nemluvíme o schopnostech psů (tedy alespoň některých plemen) pomáhat zdravotně postiženým – ať už jako vodicí či asistenční psi, nebo v rámci canisterapie. Existují i případy, kdy psi spolehlivě „předpověděli“ u svých majitelů epileptický záchvat či pomohli odhalit například rakovinu.

-----------------

Ani paní kočka není mezi zástupci zdraví prospěšných mazlíčků žádným outsiderem. Zatímco dříve v oblíbenosti domácích společníků vedli jednoznačně psi, dnes jim kočky začínají zdatně konkurovat. Souvisí to hlavně se skutečností, že jsou tato zvířata méně náročná na péči a pozornost, takže trávíme-li v práci 10 hodin denně, stále více lidí raději jako mazlíčka volí kočku. Jednak se sama lépe zabaví než pes a jednak nepotřebuje venčit.

Podobně jako majitelé psů mají chovatelé koček nižší krevní tlak a netrpí tolik stresem. Vědci z minnesotské univerzity dokonce přišli se studií, podle níž mají majitelé koček o 40 % nižší riziko infarktu než lidé, kteří kočku nikdy nevlastnili. Kočky dokážou vycítit špatnou náladu člověka a přispěchat na pomoc. Umějí také odhalit nejrůznější nemoci. Historky o tom, jak kočky vycítily, kde se v těle jejich majitelů nachází nějaký problém, jsou téměř legendární. Jejich předení má přesně tu správnou frekvenci, aby nás dokázalo uklidnit. I ony jsou využívány pro nejrůznější terapie.

Zvířata jsou zkrátka kámoši. A tak trochu doktoři. Našich těl i duší. Tak se jim za to pojďme pěkně po páníčkovsku odměnit. Třeba pamlskem, či procházkou, ale hlavně – nikdy nekončícím přátelstvím!

 

 

Zdroje: idnes.cz, medvidkovehracky.cz, ct24.ceskatelevize.cz, mojezdravi.cz, Kateřina M. Košutová – Vitalia.cz, moulik.cz, prostreno.cz a joom.com.