Koronavirus u vás doma: Jak správně dezinfikovat v domácnosti?

Pacientů s koronavirem stále přibývá, ale většina z nich má naštěstí tak lehký průběh nemoci, že se mohou léčit doma. Každého pak asi napadne, zda se musí bezpodmínečně nakazit i zbytek rodiny. A jak se bránit tomu, aby se to nestalo…

Koronaviry, které způsobují onemocnění COVID-19, se přenášejí hlavně kapénkovou nákazou a druhotně i přenosem z povrchů, na které kapénky s virem dopadly. Pokud je tedy jeden člen rodiny nemocný – ať již s potvrzeným koronavirem, nebo zatím jen v karanténě, je zapotřebí dodržovat pravidla maximální hygieny a dezinfekce. Pro běžnou domácnost to není zrovna běžná situace, proto máme pár rad, jak to udělat správně!

Jak dlouho jsou povrchy infekční?

Abyste domácnost zbavili infekce, musíte vědět, jak dlouho SARS-CoV-2 přežije. Vědci zjistili, že ve vzduchu to jsou minimálně tři hodiny ve formě aerosolu. Koronavir byl v malém množství stále detekovatelný na plastech po 72 hodinách (poločas života 6,8 hodiny), na nerezové oceli byl detekovatelný po 48 hodinách (poločas života 5,6 hodiny), na kartonu nebyl žádný virus detekovatelný po 24 hodinách a na mědi po 4 hodinách.   

Jak dezinfikovat textil

Nejen nemocný, ale i ostatní členové rodiny by se měli v rámci prevence infekce častěji převlékat, prát ručníky a utěrky a také dezinfikovat textilie v domácnosti. U praní věcí, které nosil nebo používal nemocný, platí, že byste je, jestliže to materiál dovolí, měli prát minimálně na 60 °C nebo dokonce vyvářet. Ideální je pak dát prádlo ještě do sušičky a vyžehlit. A převlékat by se měl denně! Takové prádlo berte jako infekční materiál – manipulujte s ním opatrně, než ho vyperete, nechejte ho v uzavřeném pytli a sahejte na něj v rukavicích, s rouškou a ideálně i omyvatelnou zástěrou.

Na závěsy, záclony i koberce se prodávají speciální přípravky, které je dezinfikují, ale nemění jejich barevnost. Bohužel není jisté, že je seženete. Výhodou jsou materiály, které jdou prát, vyžehlit na vyšší teplotu nebo ošetřit třeba párou – té je zapotřebí dostatečné množství a doba působení alespoň 10 minut. Textilní povrchy lze ošetřit i 3% peroxidem vodíku. Pozor – někdy je k dostání peroxid v ředění 30 %, což je žíravina, se kterou musíte pracovat v ochranných rukavicích a s ochrannými brýlemi! Roztoky peroxidu vodíku nejsou dlouhodobě stálé a postupně ztrácí svou účinnost, takže si jich nedělejte velkou zásobu.

Jak dezinfikovat potraviny?

Bojíte se přenosu viru z potravin, pokud se jich nemocný dotýkal? Balené potraviny – tedy jejich nepropustné obaly, můžete otřít mýdlovou vodou nebo roztokem ethanolu. Zeleninu a ovoce stačí dobře omýt mýdlem a vodou. Nebalené pečivo můžete nechat rozpéct v troubě nebo toustovači. Potraviny obecně stačí tepelně upravit – tedy uvařit nebo upéci. Samozřejmě je lepší, když s potravinami pracujete v rukavicích a ihned umyjete i použité náčiní!

Trvanlivé potraviny, které hned nebudete potřebovat, také můžete nechat po dobu alespoň čtyř dní na bezpečném místě „v karanténě“.

Dezinfekce velkých ploch a omyvatelných materiálů

Počítejte s tím, že úklid a dezinfekce budou vaší „zábavou“ dokonce i několikrát denně. Platí to hlavně v případě, že je někdo z rodiny nemocný, nebo má na koronavirovou infekci podezření. Pak by bylo vhodné dezinfikovat WC a koupelnu pokaždé, pokud ji použije. Připravte se, že budete muset dezinfikovat všechno, co nemocný používá, na co sahá. A jaké přípravky na to použít?

Na větší plochy, dlaždičky v koupelně, umývadlo, vanu nebo WC můžete použít 0,2% roztok chlornanu sodného – připravíte ho přidáním 4 dílů Sava original (nebo podobného prostředku s cca 5% chlornanem sodným) do 100 dílů vody. Tato koncentrace odpovídá přibližně jedné 2dl sklenici na 5 litrů vody. K zesílení čisticího účinku můžete k roztoku přidat běžné množství saponátu na nádobí. Při manipulaci s přípravky, které obsahují chlor, musíte zvážit, zda nemohou dezinfikovanému povrchu ublížit – poleptat ho nebo odbarvit, je také nutné dodržovat bezpečnostní opatření, protože jsou toxické.

K dezinfekci podlah, nábytku, dřevěných povrchů a zdí lze použít i přípravky obsahující kvarterní amoniové soli, například Sanytol, Dettol či Ajatin. Přestože neposkytují dostatečnou ochranu vůči všem typům mikroorganismů, v případě SARS-CoV-2 je jejich účinnost dostatečná.

Alternativou je také dezinfekce s použitím prostředků na bázi jodu, například jodpovidon (přípravky Betadine, Jodisol, Jox). Virové částice jsou po vystavení 0,25% roztoku jodpovidonu inaktivovány během 60 sekund. Pozor – zabarví všechny porézní povrchy dohněda a narušují silikon.

Povrchy, které by se mohly zabarvit, odbarvit nebo zkorodovat, můžete ošetřit 3% peroxidem vodíku. Ke zvýšení účinnosti na mastných površích je možné k němu přidat i malé množství saponátu.

Dezinfekce malých předmětů

Při dezinfekci nezapomínejte ani na drobné věci, jako je třeba teploměr, mobil nebo klíče. Vhodné jsou přípravky s ethanolem nebo isopropanolem – lze využít i ty v technické čistotě. Pozor na elektrická a elektronická zařízení, abyste je nezničili, pokud nejsou vodotěsné.

Věci, které dezinfikovat nejde

Může se stát, že nemocný sahal, nebo mohl jinak infikovat, předmět, na který dezinfekci použít nemůžete. Takový byste měli umístit do karantény – postarat se, aby na něj nikdo minimálně čtyři dny nesahal. Taková metoda je dobrá třeba v případě knih, šanonů se spisy a podobně.

Praní prádla

Nebojte se vyšší teploty, pokud ji vaše prádlo snese. Ideální je prát na 60 °C nebo dokonce prádlo vyvářet. Převlékat se a prát prádlo byste měli častěji, než jste zvyklí. Po vyprání je doporučováno veškeré prádlo žehlit nebo delší dobu napařovat.

Jak nakládat s odpady?

Netřiďte odpad. Pokud je v domácnosti Covid pozitivní pacient, veškerý odpad vhazujte do směsného odpadu. Odpadky, zejména hygienické prostředky, pečlivě zavázejte do pytle, aby se nemohl rozvázat. Chráníte tím i ty, kteří s odpadem dále manipulují.

Ochrana při úklidu

Během celého úklidu používejte ochranné pomůcky, kterými zabráníte styku s virovými částicemi, a především sami sebe ochráníte před výpary agresivních čističů. Připravte si:

·        gumové rukavice,

·        roušku.

Nesahejte si při úklidu na obličej. Po skončení vyhoďte ochranné pomůcky a důkladně si umyjte ruce mýdlem.

Ne všechny dezinfekce působí na viry

Nedá se říct, která forma dezinfekce je nejlepší, nejpříjemnější nebo nejúčinnější. Tisková mluvčí České lékárnické komory a praktikující lékárnice Michaela Bažantová radí řešit spíš obsah než formu.

„Ten totiž rozhoduje o účinnosti dezinfekce. Ne všechny jsou virucidní, některé dezinfekce jsou jen baktericidní (antibakteriální) a na viry nepůsobí vůbec,“ upozorňuje také Hana Šnajdrová, vedoucí lékárnice Lékárny Thomayerovy nemocnice a členka představenstva České lékárnické komory. „Tuto vlastnost určují právě látky v dezinfekci, zejména koncentrace a druh použitého alkoholu.“

Nižší koncentrace alkoholu působí na většinu bakterií, vyšší pak na většinu virů včetně koronaviru.

Dezinfekční přípravky – pro a proti

Dezinfekční gely

·        PRO: Méně stékají, na povrchu kůže lépe ulpí a mohou působit déle. 

·        PROTI: Mnohdy nechávají na pokožce povlak, někdy nepříjemný nebo lepkavý. Nemusí obsahovat alkohol v dostatečné koncentraci. Často bývají jen antibakteriální, protože je technologicky obtížné připravit vysoké koncentrace lihu do formy gelu.

Tekuté dezinfekce

·        PRO: Po pokožce dobře stékají, dostanou se dobře i do různých záhybů, pod prsteny nebo k nehtovému lůžku. Pokud jsou na lihové bázi, rychle zasychají a na pokožce nezanechávají povlak.

·        PROTI: Někdy mohou z dlaní „vytéct“ nebo při nanášení potřísnit oděv. Pokud neobsahují zvláčňující složky, mohou pokožku vysoušet. Subjektivně mohou také pálit, pokud máte oděrky, prasklinky nebo jiné defekty kůže. 

Dezinfekční ubrousky

·        PRO: Především praktické balení. Výhodou je i rovnoměrné rozmístění dezinfekce v ubrousku a možnost použití i na povrchy nebo předměty. 

·        PROTI: Jejich účinnost závisí hlavně na složení a technice aplikace, která může být náročnější než u tekuté nebo gelové dezinfekce. I u ubrousků je nutné dbát, aby se dezinfekce dostala také do kožních záhybů. Jsou spíš nouzovým řešením.


Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, koronavirus.mzcr.cz, gsklub.cz, okoronaviru.cz, Tereza Víchová – vitalia.cz a batist.com