Liposomální znamená vstřebatelný


Není to zase tak dávno, kdy jsme si mysleli, že není nic lepšího než užívat – kromě pestré stravy ovšem – nějaké vitamíny či minerály navíc. Měli jsme zkrátka pocit, že nic lepšího pro své zdraví nemůžeme udělat. Teprve postupně se začali lidé zajímat o to, jak vitamíny dodané tělu navíc správně kombinovat. A nyní žijeme v časech, kdy už víme, že nejde jen o to, zda se tělu dodávané látky navzájem neruší, či nezeslabují, ale také o to, jak dobrou či špatnou dostupnost pro organismus mají. Způsob, jak zajistit, aby biologická dostupnost vitamínů pro lidské tělo byla vysoká, je využití liposomální technologie. Nově se tak potkáváme s produkty nazývanými liposomální vitamíny nebo také liposomální minerály.Všichni si přejeme jediné, aby doplňky stravy, které užíváme, naše tělo dokázalo co nejlépe vstřebat a využít. Mezi ty skutečně účinné patří liposomy. Je to speciální technologie, která umožňuje maximální možnou vstřebatelnost a využití vitamínu nebo minerálu. Dříve byla dostupná pouze pro léky a nyní se dostává i k doplňkům stravy. Znamená to velký posun z hlediska účinnosti. 

Efektivita liposomálního transportu spočívá v tom, že obchází klasický metabolismus vitamínů v těle a distribuuje potřebné látky rychleji, ve větším množství. 

Liposomy jsou odvozeny z řeckého názvu "lipos" tuky a "soma", což znamená tělo. Jedná se o malou mikročástici, která je obalena tukovou vrstvou (přírodními fosfolipidy), která obsahuje daný vitamín či minerál. Tento tukový obal napomáhá jednak chránit danou mikroživinu před kyselým prostředím v žaludku, tak lepší vstřebatelnosti daného vitamínu či minerálu přímo do buněk. Dodává tedy konkrétní živiny na intracelulární úrovni a to: endocytózou, fúzí, lipidovou výměnou a adsorpcí.

Klasicky se vitamín po vstřebání do těla střevní stěnou dostane do jater. Tam je metabolizován jaterními enzymy. Do krevního oběhu se proto dostane v mnohem menším množství, než jsme na začátku přijali. Liposomální vitamín se díky své unikátní struktuře vstřebá ihned do střevního lymfatického systému a následně přes hrudní mízovod do celého těla.Až do nedávné doby bylo použití liposomů zaměřeno především na cílené podávání léčiv. Všestranné schopnosti liposomů nyní nacházejí využití i v jiných oblastech. Liposomy jsou nyní využívány též pro perorální (ústní) aplikaci některých dietních a výživových doplňků. Ve vodě rozpustné vitamíny jsou vstřebávány jen v malém množství a mají tzv. nízkou biologickou dostupnost. Podílí se na tom například částečně omezená vstřebatelnost ve vodě rozpustných vitamínů, jejichž vstřebávání skrze stěnu střeva je závislé na transportních mechanismech a transportních kanálech. Proto zapouzdření do liposomu nabízí velmi účinnou metodu jak obejít zničení živiny v trávicím traktu trávícími enzymy a napomáhání vstřebání živin do buněk a tkání.

U nás na b.care je k dispozici hned několik liposomálních vitamínů – C, D3+K2, B12 a D3. Oproti běžným přípravkům s účinností 7 – 8 % zaručuje patentovaná technologie LipocellTech® skutečně revoluční vstřebatelnost vitamínů až 95 %. Mrkněte a buďte zdrávi.

 

Zdroje: Liftea.cz, Fitness007.cz, Puravia.cz, Wikipedie, Biocyte.com a Edukafarm.cz.