Nejednejme s infekcí v rukavičkách!

Kdo jako první vymyslel, vyrobil a oblékl cosi, co mělo chránit lidské ruce před čímkoli nepříznivým, třeba před zimou či poraněním, to už nezjistíme. Ví se ale, že první rukavice byly známy už ve starověké Persii (dnešním Íránu), v antickém Řecku a Římě a také u severských národů. První rukavice měly oddělen jen palec a ostatní prsty byly chráněny společně, zkrátka palčáky byly první. Rukavice však později změnily tvar a vznikly prsťáky. Ty poskytovaly rukám větší citlivost a neomezený pohyb prstů. A taky, upřímně řečeno, o dost lépe vypadaly. Jenže do skutečné praktičnosti či opravdové ochrany měly tehdejší rukavice ještě přece jen trochu daleko.

Rukavice si – stejně jako mnoho jiných předmětů v lidské historii – neponechaly jen svou původní funkci. Brzy jejich nošení začalo něco znamenat, něco říkat ostatním.

·        Ve starověkém Egyptě si je například nasazovali faraoni na znamení svého výjimečného postavení

·        Dávní králové si oblékali ceremoniální rukavice během výkonu spravedlnosti, což od nich o pár století později odkoukali biskupové.

·        Když jste darovali své vrchnosti rukavice, znamenalo to žádost o milost či shovívavost.

·        Pokud jste někomu hodili rukavici k nohám, vyzývali jste jej na souboj.

·        Podal-li vám rukavici rytíř, činil tak na znamení svého vazalství.

·        No, a když dostal muž rukavičku od ženy, bylo to na znamení mimořádné přízně…

V moderních dějinách se rukavice staly nedílnou součástí šatníku. V polovině 19. století pak přišel vynález, který výrobu rukavic navždy změnil. To když v roce 1834 ve Francii člověk jménem Xavier Jouvin vytvořil první řezací lis umožňující tvorbu přesně padnoucích tvarů. No a starodávné řemeslo rukavičkářů pomalu předalo žezlo sériové výrobě.

Kromě vyjádření moci a součásti garderóby získaly rukavice brzy také ochrannou funkci. Ochranné rukavice byly vyvinuty pro nesčetně mnoho speciálních účelů.

·        Pracovníci v laboratořích a lékařství začali používat tenké gumové či latexové rukavice, ty byly poprvé vyrobeny již v roce 1890.

·        Pro práci s vysokým napětím se začaly používat rukavice z co nejsilnější gumy.

·        Proti popáleninám se uplatnily rukavice obsahující azbest a také rukavice ze silnějšího úpletu s kevlarovými vlákny.

·        Pracovní rukavice z flanelové tkaniny, které se při výrobě namáčejí do polyvinylu, ochraňují proti vyšší teplotě, jsou neprostupné většinou tekutin, kyselin, olejů apod.

·        Pro ochranu proti rentgenovému záření se zase používají rukavice impregnované vrstvou olova.

V lékařství a boji proti infekcím, které trápily lidstvo po celou jeho historii, nastal průlom v okamžiku objevu gumových operačních rukavic. Za tímto objevem stojí láska chirurga k ošetřovatelce. William Steward Halsted si všiml, že jedna z jeho sester má desinfekcí velmi zničené ruce. Líbila se mu a bylo mu jí líto. Začal proto přemýšlet, jak jí pomoci. Zašel tedy za šéfem společnosti Goodyear a domluvil se na výrobě rukavic pro operační tým. Rukavice se ujaly a Halsted si pak dotyčnou ošetřovatelku (Caroline Hamptonovou) zanedlouho vzal. Používání operačních rukavic se brzy rozšířilo po světě a začalo být běžným standardem.

Dnes jsou zdravotnické rukavice k dispozici nejen profesionálům, ale také nám ostatním. To abychom nebyli bezbranní vůči nákaze. Zdravotnické rukavice se nejčastěji vyrábějí z latexu, ale i z dalších materiálů, jakými jsou nitril a vinyl. V potravinářství či při nakládání s nebalenými potravinami v maloobchodě se zase užívají mikrotenové jednorázové rukavice.

Pravý latex je přírodní tekutina bílé barvy, která se nachází ve kmeni některých rostlin. Nejvíce se ale získává z kaučukovníku. Ten pochází z Jižní Ameriky, odtud se pak rozšířil do dalších zemí a dnes roste například na Malajském poloostrově a v některých afrických státech. Nejvíce kaučukovníkových plantáží se v současnosti nachází v Malajsii, Thajsku a Indonésii. Tato látka začne vytékat po narušení kůry kaučukovníku, na vzduchu však velmi rychle zasychá. Tento způsob získávání latexu je poměrně nákladný, proto byl vyvinut tzv. umělý latex, tedy polymer s vlastnostmi stejnými, jako mají jeho přírodní varianty. Latexový materiál je navíc velmi elastický a mimořádně odolný proti protržení.

Nitril neboli nitril-butadien kaučuk je syntetický materiál vyrobený z organických chemických sloučenin, primárně z minerálních olejů. Díky svým vlastnostem je velkým konkurentem přírodního kaučuku. Jednou z jeho výhod je to, že neobsahuje latexové proteiny, které tzv. urychlují vulkanizaci. A právě pro tento malý obsah chemických urychlovačů nitril podstatně snižuje riziko vzniku alergie.

Vinyl, čili polyvinylchlorid (PVC) je třetím nejpoužívanějším plastem na Zemi. Jako syntetický materiál je PVC původně pevný a tvrdý, proto se při výrobě rukavic z vinylu používají změkčovadla. Mezi výhody vinylových rukavic patří jejich hladký povrch. Zároveň jsou vinylové rukavice méně pružné a méně odolné proti protržení než třeba ty z latexu či nitrilu.

Rukavice jsou zkrátka fajn. Hřejí, chrání, zdobí. A občas i něco řeknou za nás. Ale jedno je jisté, před podáním ruky jinému člověku si je sundáme. Vás se to ovšem netýká, Vaše Výsosti. 

 

Zdroje: Alena Salzmanová a Lucie Čadová – florence.cz, rukavicovnik.cz, Vladan Šír – lidovky.cz, wikipedie, bcare.cz