Dětské roušky chrání ty nejdůležitější


Když jsme se na jaře roku 2020 zčistajasna ocitli uprostřed do té doby neznámé celosvětové epidemie, nikdo nevěděl, co si počít. Odkud to přišlo, jak to napadá lidský organismus, jak se proti tomu účinně bránit? Takové otázky si tenkrát kladli odborníci z celého světa a my, laikové, jsme přemýšleli, jak co nejvíc snížit riziko nákazy pomocí prostředků, které jsme znali, ale které – bohužel – nebyly nikde k dostání.

A tak to nějak přirozeně přišlo, že jsme si začali chránit dýchací cesty a na tváře nasadili improvizované a doma šité roušky. Začali jsme se prostě chovat tak, jako už mnohokrát v historii naši předkové. Před neviditelným nebezpečím nás mělo ochránit zakrytí dýchacích cest. Naivní? Spíš prověřené časem. Obličejové masky, dnes lidově řečeno roušky, totiž určitě nejsou vynálezem moderní doby, právě naopak.

Zakrývání nosu a úst bylo součástí primitivní ochrany proti nakažlivým nemocem už od dob raného novověku. Nešlo samozřejmě o aktivní ochranu zdraví v dnešním slova smyslu. Hlavním cílem nošení obličejových masek bylo prostě omezit vdechování pachů a takzvaného miasmatu. Podle tehdejšího chápání šlo o nakažlivou nemoc, která – jak tehdy lidé věřili – si žije vlastním životem a do lidského organismu vstupuje dýchacími cestami. Tehdejší obličejové masky se proto plnily všelijakým kořením či vonnými bylinami, nebo se jinak parfémovaly. Pach a nemoci. Ochrana a naděje. Takhle tehdy lidé přemýšleli. Jsme dnes zásadně jiní?

Upřímně řečeno, povídání o historii zdravotnických roušek je z historického hlediska zajímavé, ale poměrně smutné čtení. Jak jinak, vždy při něm šlo o epidemie, války, šlo o zdraví, šlo o život. Tak to vezměme trochu veseleji. Jakože všechny nemoci vymřely a že už dnes nosíme roušky jen tak, pro ozdobu, nebo protože je to trend či móda.

Každý, kdo navštívil některou z východoasijských zemí, to ví. Každý, kdo měl to štěstí ocitnout se v některém z historických měst naší země uprostřed turistické sezóny, to ví stejně dobře. Obyvatelé Japonska, Jižní Koreje, Číny a dalších zemí ve východní Asii si zvykli nosit roušky už drahno let. Autor tohoto textu se přiznává k tomu, jak jej před lety doslova urážela domněnka, že turisté z východu považují vzduch v naší krásné středoevropské zemi za znečištěný, za horší než u nich doma!

Dnes už ale vím, že veřejnost v dalekých krajích vycházejícího slunce používá roušky běžně, to aby snížila riziko šíření nemocí přenášených vzduchem, ale také aby zabránila vdechování částic prachu vytvářených znečištěním ve velkých městech. Ze stejného důvodu začali nosit roušky obyvatelé Indonésie, Malajsie či Singapuru. Ale pozor – chirurgické masky se také staly jakýmsi sociálním statusem, prohlášením módního trendu, součástí východoasijské pop-kultury. Nikdo proti rouškám zkrátka neprotestuje. Roušky jsou in. A kdo je nemá, ať od lidí pranic nečeká, řekli by Voskovec s Werichem.  

Upřímně řečeno, nikde není psáno nic o tom, jak se z té velké a slavné, historicky prověřené zdravotnické roušky stala rouška dětská. Jak se ze zdravotnické stala věc sice ochranná, ale přece jen zábavnější. Protože když už má dítě něco na ústech, nesmí to být věc medicínská, nýbrž zábavná, nebo alespoň stylová. Ne, nosit roušku není zábava, ale když už, tak ať alespoň dobře sedne a skvěle vypadá. Rouška, kterou najdete nově v sortimentu našeho nákupního portálu bcare.cz, je první dětská nanorouška, kterou vyrobili ve východočeském produkčním centru společnosti Batist. Díky 4 vrstvám filtru z nanovlákna chrání dítě před viry i před bakteriemi s neuvěřitelnou účinností 99,8 %.

Prostě pro vás máme novinku, tedy ani ne tak pro vás jako pro vaše děti. Dětská nanorouška Batist je na světě. Protože dokud jsou na světě děti, je tu i radost. A dokud je chrání špičková nanorouška, je naše radost mnohem víc… v bezpečí.


Detska nanorouska

Špičková filtrační účinnost proti bakteriím – 99,8 %

Skvělá filtračním účinnost proti virům – 99,8 %

4vrstvý filtr z nanovlákna

Maska zdobená dětskými motivy

Každá rouška samostatně sterilně balená

Jedno balení obsahuje 10 nanoroušek


Zde najdete detaily nové dětské nanoroušky.