Mili, mikro, nano… O viry je postaráno.


Protože nám mnozí z vás píšete a ptáte se na různé zajímavé věci kolem roušek a vůbec pasivní ochrany dýchacích cest, rozhodli jsme se ty nejzajímavější otázky a odpovědi na ně zveřejnit. To aby z naší vzájemné konverzace měli prospěch i ostatní uživatelé tohoto portálu.

Říkejme tomu třeba „Nad dopisy čtenářů“, nebo „Všechno, co jste kdy chtěli vědět o rouškách, ale báli jste se, s rouškou na ústech, zeptat“. Jdeme na to. Roušky nasadit a podnětné čtení přejeme.

Jak se dá poznat, že je nějaká rouška skutečně „nano“?

Na trhu je, bohužel, k dostání leccos. Kvalita i padělek. Mnohé testy ukázaly, že některé tzv. nanoroušky made in Tramtárie sice slibují filtr z nanovláken, ale ve skutečnosti jsou vyrobeny z tzv. mikrovlákna.

Jaký je v tom rozdíl? Zásadní. Zatímco nanovlákno má díky své hustotě tak malé otvory mezi vlákny, že je schopné zachytit částice menší než 100 nanometrů, mikrovlákno má „díry“ velké až 30 000 nanometrů. A teď pozor: náš nechvalně známý koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 má velkost pouhopouhých 80, max. 150 nanometrů! Falešnými nanorouškami tedy projdou zástupy koronavirů stejně snadno jako třeba kusem bavlněné látky.

Skutečnými nanorouškami však neprojdou, no pasaran. Neprojdou jimi ani viry, ani bakterie. Například certifikovaná účinnost našich nanoroušek Batist je v případě bakterií i virů (bakteriální filtrační účinnost a virová filtrační účinnost) 99,8 %. Vyrobeno v ČR, certifikováno v USA.

Ale zpět k otázce. Jak se dá rozpoznat padělek od originálu, skutečná kvalita od podvodu? No, laik to pozná těžko. Tak silné brýle nikdo z nás nenosí. Až elektronový mikroskop ukáže pravdu. Proto radíme: tak důležité produkty, jako jsou ty na ochranu zdraví, bychom měli kupovat jen od opravdu důvěryhodných obchodníků a pokud to jde, nejlépe od výrobců. Tak dobře vybírejte!

Když si omylem koupím falešné nanoroušky, co se stane?

No, nestane se nic víc, než že zaplatíte za produkt s filtrační účinností bavlněného trička cenu jaksi přemrštěnou. Ale ještě jednu věc je dobré vědět. Jednorázové roušky z Číny často obsahují křehká borosilikátová mikrovlákna, která mají negativní zdravotní vlastnosti. Při jejich používání může totiž docházet k postupnému odštěpování částic, a ty mohou být karcinogenní. A to jsme ještě nezačali hovořit o ekologickém riziku tohoto materiálu. Zkrátka takové „fejkové nanoroušky“ jsou nebezpečné. Pro člověka i pro životní prostředí. Tak se nenechte zbytečně napálit!

Jaký je rozdíl mezi rouškou a nanorouškou?

Otázka zdánlivě jednoduchá, ale jen zdánlivě. Rozdíl mezi nanorouškami a „klasickými“ rouškami není jen v použitém materiálu, ale také v samotném principu jejich fungování. Klasická rouška funguje stylem „ty chráníš mě a já zas tebe“, jako se to zpívá v té písničce z roku 2020. Rouška z nano materiálu však dokáže fungovat tak, že kromě ochrany lidí okolo aktivně chrání před rizikem nákazy také samotného majitele (slovo „nositel“ nám přišlo v této situaci poněkud nevhodné J).

Nanorouška tedy funguje stejně jako respirátor a svou filtrační účinností ho dokáže i nahradit, resp. vyrovnat se těm nejúčinnějším z nich (typ FFP3). Jen jediná věc je zřejmá: musíme ji však nosit správně nasazenou. Pokud nanorouška nepřiléhá těsně k obličeji, snižuje se zcela přirozeně její účinnost. Takže je noste, ale hlavně - noste je správně!

Mají nanoroušky ještě nějaké jiné výhody než svou účinnost?

Ony ty nanoroušky nejsou jen účinnější, ale mají ještě jiné výhody. Jednou z nich je, že neztrácejí svou účinnost při zvlhnutí, třeba když začne pršet (což se tedy stát může), nebo když je nevhodně skladujeme (což by se tedy stát nemělo).

Další věcí je, že i když jsou nanoroušky označeny jako prostředky pro jednorázové použití, je klidně možné je po jednom nošení sterilizovat a použít podruhé, max. i potřetí. Nenabádáme vás však k šetření na nepravém místě.

No a výhoda, kterou pocítíte ihned, když vyměníte respirátor např. třídy FFP2 za špičkovou nanoroušku? Pocit je to! Lépe se v nich přece dýchá. Nesrovnatelně lépe. Nanomateriál je při své úžasné účinnosti mnohem prodyšnější. Takže sláva nanorouškám, resp. lidem, kteří je vymysleli a dokáží vyrobit. Kvalitně a za dobrou cenu. A jestli chcete poradit, kterou nanoroušku my v Batistu považujeme za nejlepší, klidně se nás zeptejte. :)