Shiatsu – masáž a filosofie pro zdravý život


Shiatsu (nebo Šiacu) znamená v překladu z japonštiny „tlak prsty“. Jde o masážní techniku založenou na východní léčebné tradici a západní fyziologii a psychologii. Shiatsu pracuje s energetickými drahami lidského těla podobně jako třeba akupunktura. Cílem je obnovení energetické rovnováhy v organismu a dosažení a udržení harmonie a zdraví těla i ducha.

Shiatsu je celostní metoda péče o zdraví. Shiatsu poskytované praktikem - terapeutem - s patřičným výcvikem podporuje obecné zdraví a může být užito jako preventivní metoda při péči o zdraví. Může také pomoci lidem procházejícím osobní krizí, těžkým obdobím nebo procesem změny. Může pomoci při odstraňování širokého spektra fyzických i psychických obtíží. 

Původ a filosofie

Shiatsu odvozuje svoje teoretické a praktické kořeny od starobylých tradic léčení a filosofie Dálného východu. Dnes je to samostatná léčebná metoda. Původem je z Japonska, je však silně ovlivněna čínským i západním poznáním. Z čínských poznatků je to hlavně učení o jin a jangu a pěti elementech, ze západního vědění je shiatsu ovlivněné anatomií a fyziologií.

Čínská medicína člověka pojímá komplexně, a to i v souvislosti s prostředním, ve kterém žije. Popisuje dva základní principy – jin a jang. Ty jsou sice protikladné, ale vzájemně se doplňují a nemohou bez sebe existovat.

Dále rozeznává pět prvků a popisuje jejich vztahy. Ke každému prvku patři na fyzické úrovni většinou dva orgány, jejich energetické dráhy, smyslový orgán, tkáň, tekutina. Na psychické úrovni pak emoce a určité charakterové rysy, postoje a také „duše“ - jakási duchovní kapacita. Mimo člověka pak prvky zahrnují klimatický faktor, roční období, zeměpisný směr a mnoho dalšího.

Cokoliv vně i uvnitř nás můžeme zařadit k některému z těchto elementů a také k jinu či jangu. Zdraví a celková pohoda (rovnováha) člověka je podle této teorie ovlivňována vnějšími faktory - klimatem, potravou a sociálním prostředím, no a zevnitř závisí na jeho psychickém ladění, prožívání emocí, využívání jeho schopností a podobně.

Při shiatsu tak prostřednictvím drah a bodů ovlivňujeme vnitřní prostředí člověka - dráhu, související orgány, ale také vnitřní postoje, emoce a další atributy psychiky. Zevní prostřední ovlivnit nemůžeme, ale schopnost reagovat a přizpůsobovat se změnám vnějšího prostředí ano.

Co léči a kdy pomáhá

Shiatsu může v rámci prevence předejít nemocem, nebo může významně pomoci při rekonvalescenci. Používá se také tam, kde lékařské přístroje žádné konkrétní onemocnění nenalezly a příčina je spíše psychosomatická. Shiatsu má pozitivní vliv na bolesti hlavy, zad a kloubů. Masáž odstraní ztuhlost svalů.

Díky komplexnímu působení má pozitivní vliv na podbřišek a pomáhá tak odstranit tzv. ženské problémy, dokáže zmírnit premenstruační napětí a bolesti kříže při menstruaci, pomáhá při neplodnosti žen i mužů a při problémech s kojením. Podporou funkce lymfatického systému pomáhá při prevenci vzniku cyst, při otocích a zadržování vody ve tkáních.

Pomáhá při četných problémech zažívacího traktu, při zvýšené kazivosti zubů a lámavosti kostí. Významný je pozitivní vliv na psychiku - pomáhá při podrážděnosti, stavech úzkosti, depresi, únavě či nespavosti. V neposlední řadě zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje funkci vnitřních orgánů a pomáhá při alergiích včetně astmatu.

Jak se „dělá“ Shiatsu

To byste se divili, co všechno se děje uvnitř vašeho těla při shiatsu masáži. Jak už bylo výše zmíněno, shiatsu klade důraz i na prevenci. Při a po masáži se budete cítit dobře, ale shiatsu nepůsobí blahodárně jen na tělo z vnějšku. Co se děje uvnitř vašeho těla při shiatsu masážích?

„Provedením shiatsu, tedy tím, že přiložíme prst či prsty na správný bod a různou silou a různými způsoby jednou či několikrát přitlačíme (záleží na zdravotním stavu a místu), podpoříme přirozenou schopnost lidského těla hojit a léčit se. Tlak přes kůži pronikne do svalstva a stimuluje nervový systém, podpoří účinek tělních tekutin a činnost lymfatických a endokrinních žláz. Celkově se zlepší oběh tělních tekutin, obnova tkání a aktivuje se svalová činnost. Oživuje se vnitřní funkce orgánů, z těla se snadno vylučuje odpadní látky, a tím se zachovává původní zdravotní stav. Výsledkem je zvýšení imunity a vysoká obranyschopnost organizmu“, říká Tereza Tsukahara-Symon, jedna z průkopnic Shiatsu v ČR. 

Shiatsu a jeho kolegové

Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi shiatsu a dnes tak populárními thajskými masážemi či čínskou akupresurou?

„Thajská masáž výborně protahuje, uvolňuje v místech, kde je člověk zatuhlý. Shiatsu také, ale navíc rozptýlí nashromážděné blokády a dokáže posílit místo, které je energeticky prázdné nebo slabé, což bývá příčina problému. Je to místo, které ani moc nebolí, člověk o něm neví, my však pohmatem najdeme na zádech drobnou prohlubeň a přelijeme energii, které je někde moc, do místa, kde chybí. Zaměříme se tedy na nejplnější a nejprázdnější dráhu,“ říká Darja Havelková, zakladatelka Vzdělávacího institutu Mgr. Darji Havelkové a DARJA Shiatsu School.

Právě její kniha s názvem „Shiatsu Cesta ke zdraví a spokojenosti“ (nakladatelství Triton, 2001) seznamuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou s japonskou masážní technikou shiatsu. Je určena jak úplným „nováčkům“, kteří hledají možnosti cest k sobě samým, tak i těm, kteří znají techniky shiatsu a chtějí hlouběji pochopit její principy a možnosti. 

Shiatsu už, zdá se, není v České republice žádnou velkou neznámou. A jak říká Darja Havelková: „Zájemců máme čím dál víc, pro veřejnost dnes už není problém najít si maséra shiatsu podle místa svého bydliště. Také škol přibývá, zakládají si je i naši absolventi a je to dobře. Čím více vstoupí shiatsu do povědomí lidí, tím méně budeme běhat k lékařům s maličkostmi, které se dají zvládnout doma. Každá nemoc je důsledkem narušení toku energie v meridiánech a je na rozhodnutí každého z nás, jak se s tím chce vypořádat.“

 

Zdroje: Mgr. Iva Bílková - Fyzioklinika.cz, Česká asociace Shiatsu - shiatsuasociace.cz, wikipedie, Mgr. Darja Havelková - Darja Shiatsu School – shiatsu.cz, Hana Skálová – magazín Ona – idnes.cz, Tereza Tsukahara-Symon - shiatsu-ts.estranky.cz, Andrea Špitálská - vitalia.cz, Jana Minaříková - janami.cz