Nanorouška Batist má účinnost minimálně 99 %

Vyšší hustota vláken než u standartního filtru, několik vrstev a náboj, který aktivně přitahuje i velmi malé částice – to je nanorouška. Od 1. 3. je povinné nosit ve všech uzavřených prostorách kromě domova ochranu dýchacích cest. Zakryté musí být respirátorem, anebo právě nanorouškou. Batist Medical dodává varianty s gumičkami či úvazky v balení po 10, 20 či 50 ks. Nově jsou certifikované americkou laboratoří Nelson Labs, která potvrzuje, že virová filtrační účinnost nanoroušek Batist Medical je 99,8 %.

„Těší nás, že certifikovaná laboratoř Nelson Labs v USA potvrdila účinnost našich nanoroušek. Tento certifikát dokazuje, že nanoroušky Batist mají větší filtrační účinnost než nejen respirátory FFP2, ale také FFP3. Tento certifikát jsme získali jako jeden z prvních výrobců nanoroušek na světě,“ říká Tomáš Mertlík, generální ředitel Batist Medical a dodává: „Nanorouška je vhodným řešením nejen pro běžné používání v obchodech, dopravě a na ulicích, ale také pro mnoho zaměstnanců a pracovníků, kteří by mohli mít problém na daném pracovišti vydržet v pracovním výkonu s nasazeným respirátorem. Ztížené dýchání v respirátoru po několik hodin může fyzicky vyčerpávat, v nanoroušce se naopak dýchá pohodlně a přirozeně. Navíc pořizovací hodnota nanoroušek je nižší než u méně účinných respirátorů.“

Základní vlastností nanomateriálu je vyšší hustota vláken, větší povrchová plocha vláken a větší průměrná tloušťka vláken. Každá nanorouška má celkem 4 vrstvy – dvě krycí, jednu filtrační a jednu nanovrstvu. Nanorouška Batist obsahuje vrstvu s polymerem PVDF, který tvoří velmi jemnou a hustou filtrační vrstvu schopnou zachytávat i velmi jemné částice o velikosti viru. Důležitý je také náboj na povrchu vláken, který aktivně přitahuje i velmi jemné částice.

Každá nanorouška Batist se skládá z úvazků nebo gumiček, drátku a samotné textilie. Textilie je tvořena vnitřní a vnější krycí polypropylenovou vrstvou, filtrační polypropylenovou vrstvou s nánosem nanovláken.